AKCE / BLOG
...proběhlé akce, workshopy a další

Bylo mi ctí představit české tradice a oslavit sv. Václava v Japonsku na TOKYO CZECH FESTIVAL 2018 v termínu 28. - 30. 9. 2018.
Děkuji moc ČESKÉMU CENTRU TOKIO a VELVYSLANECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY V TOKIU za pozvání a možnost atraktivním způsobem zprostředkovat tradiční výrobu skleněných ornamentů a ruční práci z ČR.

Sashiko / 刺し子 / = japonské lidové vyšívání předním stehem, které pochází z éry Edo (1615-1868) a největší rozmach zažilo v období Meiji (1868-1912), když husté sněžení znemožnilo práce venku, v zemědělských oblastech na severu japonského ostrova Honshu, se sashiko ustálilo jako zimní zaměstnání, které dívky učilo trpělivosti a vytrvalosti.

Když mi bylo šestnáct, vlastně 1. školní prázdniny po roce 1989, jsem první měsíc malovala sklo v Duchcově a za vydělané peníze jsem si koupila zpáteční jízdenku na autobus Praha - Paříž - Praha. Rodičům jsem řekla, že jedu na Slovensko a společně s partou samých kluků z maturitních ročníků jsme odjeli. Náš kamarád Dan V., měl vstupenku k Jiřímu...

Teplice - Jednou za rok se pravidelné nedělní hudební odpoledne
u Zahradního domu pod názvem Malá Paříž rozšíří do celé Zámecké zahrady.

NANA HANA & Radka Müllerová připravila na akci:
MALOVÁNÍ NA VĚJÍŘE A PLENÉR V ZÁMECKÉ ZAHRADĚ:

AKREDITOVANÝ KURZ JAPONSKÉHO MALOVÁNÍ, UMĚNÍ A KULTURY
Číslo akreditace MŠMT: 498/2018-1-128
prosinec 2018
/ středa 5. 12. 2018 / 10:00 -13:00
HANKO A HANGA - PODPISOVÉ RAZÍTKO
A NOVOROČNÍ DŘEVORYT

Doplňkový workshop, který provede účastníky teorií vypínání japonských maleb tuší na papíře a finalizací díla tradičním otiskem podpisového razítka. Účastníci si během workshopu vytvoří vlastní podpisové razítko, lektorka provede účastníky teorií, kde, kam a jak otisknout podpisové razítko - hanko. Zároveň si účastníci workshopu vytvoří vlastní dřevoryt a tisk novoroční pohlednice - hanga.

AKREDITOVANÝ KURZ JAPONSKÉHO MALOVÁNÍ,
UMĚNÍ A KULTURY
Číslo akreditace MŠMT: 498/2018-1-128
listopad 2018
/ středa 21. 11. 2018 / 10:00 -13:00
MOMIJI A VRABEC - KOUZELNÍCI PODZIMU / JAPONSKÉ MALOVÁNÍ

Atraktivní malířský workshop se základními postupy japonského malování, které lze využít ve výuce výtvarné výchovy nebo v arteterapii. Lektorka provede účastníky přípravou malby, předvede správné držení těla a vedení ruky, dýchání a celkově relaxační techniku, která uvolňuje principy zdravého pohledu na svět včetně obdivu k přirozené jednoduchosti charakterizované filozofií wabi sabi. 
Podzim s rudými javorovými listy v císařské zahradě je překrásný a lidská srdce z té krásy okřívají a vrabec ve společnosti bambusu anebo zralé rýže, to jsou absolutní kouzelníci podzimní nádhery. 

AKREDITOVANÝ KURZ JAPONSKÉHO MALOVÁNÍ, UMĚNÍ A KULTURY

Číslo akreditace MŠMT: 498/2018-1-128
listopad 2018 / středa 7. 11. 2018 / 10:00 -13:00
HASU NO HANA / LOTOSOVÝ KVĚT
tradiční ruční práce z Japonska

Atraktivní, tvůrčí workshop představí základní postupy japonské ruční práce a recyklace včetně uchování tradičních principů kulturních vzorců. Tvůrčí workshop lze využít ve výuce výtvarné výchovy nebo v arteterapii. Lektorka provede účastníky historickým kontextem japonských svátků s principy zdravého pohledu na svět včetně obdivu k přirozené jednoduchosti charakterizované filozofií wabi sabi. Práce s přírodním lotosovým květem a textiliemi z Japonska.

AKREDITOVANÝ KURZ JAPONSKÉHO MALOVÁNÍ, UMĚNÍ A KULTURY
Číslo akreditace MŠMT: 498/2018-1-128
říjen 2018 / středa 17. 10. 2018 / 10:00 -13:00
KRÁLÍK NA MĚSÍCI / JAPONSKÉ MALOVÁNÍ PODZIMNÍHO ÚPLŇKU

Podle legendy se zářijového úplňku opice, vydra, šakal a králík rozhodli, že budou vykonávat dobro. Když starý muž prosil o jídlo, opice sebrala ze stromů ovoce, vydra ulovila ryby a mezitím se šakalovi podařilo omylem utopit ještěrku v hrnci s mlékem. Králík, který věděl, že umí jen sbírat trávu, nabídl místo toho své vlastní tělo a vrhl se do ohně, který člověk rozdělal. Králík však nebyl spálený. Starý muž se odhalil jako Śakra (vládce nebes podle buddhistické kosmologie). Nakreslil siluetu podoby králíka na Měsíci, aby ho všichni viděli. Říká se, že obraz měsíce je stále zakrytý dýmem, který se zvedl, když se králík vrhal do ohně.
Japonský termín pro podzimní úplněk: TSUKI NO USAGI

JAPONSKÉ MALOVÁNÍ V PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÉ PORADNĚ V TEPLICÍCH - 2. SÉRIE / POKRAČOVÁNÍ
ŘÍJEN - PROSINEC 2018

Srdečně vás zvu na atraktivní pokračování
JAPONSKÝCH KURZŮ / WORKSHOPŮ,
pro velký zájem jsem zařadila nejen malování,
ale i oblíbenou ruční práci, výrobu vlastního podpisového razítka HANKA (hanko / はんっこ) a novoroční PF 2019 - japonskou technikou dřevorytu HANGA / 年賀状 / nengajō. Rezervační systém přímo v systému:
https://www.e-vaclav.eu 
Těším se na VÁS!!! ...začínáme v říjnu :-) / v září odjíždím slavit výročí republiky ČR do Tokya... přivezu novinky, těším se!

Zatímco v Číně třešňové květy symbolizují ženskou krásu, ženskost nebo lásku, v Japonsku, kvůli krátké kvetoucí době sakury, jsou symbolem pomíjivé povahy života. Třešňové květy také symbolizují oblaka, díky své povaze tvořit shluky květů. Japonská legenda vypráví, že mladý muž jménem Sen no Rikyu se toužil naučit umění čajového obřadu, a proto šel
za mistrem, který ho požádal, aby se postaral o zahradu. Rikyu zahradu pečlivě uklidil, uhrabal zemi, takže dosáhl perfektního čistého vzhledu. Nicméně před tím, než zahradu svému mistrovi ukázal, zatřásl rozkvetlou třešní a pár květů nechal spadnout na zem. Rikyu je tak do dnešní doby považován za jednoho z těch, kteří pochopili, co znamená kulturně-filozofický fenomén wabi-sabi. V současné japonské společnosti se wabi-sabi interpretuje jako "moudrost přirozené jednoduchosti".

18. 4. 2018 JAPONSKÉ MALOVÁNÍ POČTVRTÉ... SAKURA A HANAMI od 10 - 13h 
poprvé s akreditací MŠMT!!! / VELKÁ RADOST / DĚKUJI ZA PŘÍZEŇ