REFERENCE

Radka Müllerová (1974)

Jsem současná vizuální umělkyně, malířka, grafička a fotografka, která pracuje s novými médii a instalací, většinou se sociálním podtextem.
Žila jsem 6 let v Japanu, kde jsem pracovala, tvořila a vystavovala, a od roku 2012, jsem se intenzivně věnovala tradiční japonské malbě, sumi-e (suiboku) a dalším japonským, výtvarným technikám jako je malba, akvarel, grafika (dřevoryt) a obohatila své znalosti v oblastech origami, kirigami, manga (japonský komiks) a ruční práce (japonské výšivky a drobné sochařské objekty z hedvábí).


Více profesních informací o mně,  výstavy, projekty...

www.radkamullerova.net  

Národní galerie v Praze / Veletržní palác / České moderní a současné umění 1890-2010 / 2. díl
Národní galerie v Praze / Veletržní palác / České moderní a současné umění 1890-2010 / 2. díl

Vystudovala jsem Akademii výtvarných umění v Praze (grafiku u Prof. Vladimíra Kokolii a intermédia u Prof. Milana Knížáka). V roce 2011 jsem obhájila Ph.D., které mapovalo vzory, pravidla a tabu současné mládeže, které jsem intenzivně zkoumala na gymnáziu v Duchcově a ve Výchovném ústavu Kostomlaty pod Milešovkou.

Během studií na Akademii výtvarných umění jsem vyjela se svým budoucím manželem Stanislavem Müllerem na severovýchod japonského ostrova Honshu, kde jsme vybudovali a postavili sklářské studio (2 roky v Japonsku - poprvé). Po 1. návratu jsem pracovala pro časopis Umělec a nakladatelství Divus, na Akademii výtvarných umění jsme asistovala ateliéru Nových médií, Veronice Bromové, na fakultě umění a designu v Ústí nad Labem, Univerzity J. E. Purkyně jsem asistovala Štěpánce Šimlové. Od roku 2006 jsem učila výtvarnou výchovu, estetický seminář a počítačovou grafiku na gymnáziu v Duchcově. 
Své pedagogické zkušenosti jsem zprostředkovávala na katedře výtvarné kultury, pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde jsem zastávala místo zástupkyně katedry.

Spolupracuji s Národní galerií v Praze, kde jsem zastoupena ve stálé sbírce, stejně tak v Uměleckoprůmyslovém muzeu a dalších soukromých sbírkách. V roce 2008 jsem participovala na projektu lektorského oddělení Národní galerie - Veletržního paláce s názvem ICT a současné umění ve výuce výtvarné výchovy na středních školách, kde jsem jako umělkyně připravila vlastní program.

V roce 2012 jsem s manželem a rodinou odjela "podruhé" do Japonska, kde jsem jako aktivní umělkyně působila 4 roky, účastnila se mnoha výstav s mezinárodní účastí a v roce 2015 byla jedna z mých maleb vybrána na prestižní, národní (japonskou) výstavu tradiční malby tuší - sumi-e (suiboku) 55回記念日本南画院展 - 55th Anniversary Japan Nanga 北日本新聞.

V Japonsku jsem se vrátila k tradičním výtvarným technikám jako je malba, akvarel, grafika (dřevoryt) a obohatila své znalosti v oblastech origami, kirigami, manga (japonský komiks) a ruční práce (japonské výšivky a drobné sochařské objekty z hedvábí). 

V dalekém Nipponu jsem se také věnovala klasickému, českému modrotisku, který netisknu, ale maluji (barvím tradiční technikou v indigu na Moravě). Vznikly série modrotiskových tapisérií, které jsem vystavovala na japonských přehlídkách umění a výstavách jako např. Taikoyama Art Bienále nebo Sakano Machi Art in Yatsuo.

Nová etapa po "druhém" návratu do České republiky, zprostředkovává tradiční japonské postupy v malbě, grafice a ilustraci a to ve vlastní, soukromé škole NANA HANA - SEDM KVĚTŮ.  www.nanahana.cz 

Pořádám různé akce, školení a workshopy s antistres účinkem a zároveň s arteterapeutickým přesahem a ergoterapeutickými prvky (ruční práce - výšivky a práce s hedvábím).

V případě konkrétního přání, kurzu, workshopu nebo poptávky mne kontaktujte a já pro vás velmi rychle připravím exklusivní nabídku. Děkuji moc a budu se těšit na vaše zprávy.
mullerova@nanahana.cz 

Radka Müllerová / study

 • 2006 - 2011 - Ph.D. / Akademie výtvarných umění v Praze
 • 1999 - 2001 - MgA. / Akademie výtvarných umění v Praze, magisterské studium, Prof. Milan Knížák
 • 1993 - 1997 - Bc. / Akademie výtvarných umění v Praze, bakalářské studium, Prof. Milan Knížák a Prof. Vladimír Kokolia
 • 1988 - 1992 - Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod

 • こんにちは私は ミレロバ  ラドカ(1974)チェコ人です。(チェコ共和国)

  絵画とマルチメディアに専念しているチェコのアーティストです。水墨画教室は今年で3年目になります。息子のロビンに通訳をしてもらい一緒に勉強をしていきました。水墨はすばらしい技術であり良き先生と出会い平瀬和絵先生に指導していただき、日本の伝統的な水墨画を学んでいく事ができ、幸せに思います。富山に来て日本の伝統的な水墨画の技法を学んでいく私は二次元の表現に精通し、自分にとって重要なコンテンツを符号化して取り巻く世界を認識してきました。私は主に人物を描き女性の優いす帯びた表現を黒と白の世界で表現を出したいと願い、作品作りに活かしました。ときに欧米人には想像をしえないような伝統的な技術・技法を知りとても嬉しく思っています。和絵夢会22回にお越しいただきありがとうございました。


  ...a zmínka v hodně jedinečných novinách(*)  :
   日本新聞, Kitanipponshinbun 28/5/2016
  チェコ出身のミレロバ・ラドカさんは、コンビニで働く女性の表情を捉えた「ローソンガールズ」を出身。

  Mireroba - Radoka (Mullerova Radka) narozená v České republice, vystavuje obrazy žen (ze série SELFIE), které pracují v obchodě se smíšeným zbožím s názvem: "Lawson Girls".

  (*) Americký prezident poprvé v Hirošimě. Dnes už jsme přáteli, vzkázal Obama

  27. května 2016
  Barack Obama jako první úřadující americký prezident od konce 2. světové války navštívil Hirošimu. Stalo se tak v rámci jeho návštěvy Japonska, setkal se také s premiérem Šinzóem Abem. Příprava cesty do tohoto města trvala více než šest let. https://zpravy.idnes.cz/obama-japonsko-hirosima-navsteva-dqo-/zahranicni.aspx?c=A160527_094945_zahranicni_bur