NOVOROČNÍ MATCHA A KAKIZOME

04.01.2020

4. 1. 2020 Regionální knihovna Teplice hostila pravou japonskou akci:

PRVNÍ NOVOROČNÍ ČAJ A PŘÁNÍ / KAKIZOME.
V nádherném společenském sále knihovny jsme představili tradiční novoroční aktivity Japonska, kterými je kaligrafie a čajový obřad.

Jsme hostitelská rodina a jedné ze studentek Saki Tanace poskytujeme podle pravidel agentury AFS bezplatně domov na jeden školní rok. Hostíme už podruhé, je to obohacující a jsme rádi, že můžeme dál zprostředkovávat naše zkušenosti a tradiční japonskou kulturu s patřičnou úctou a zdvořilostí jak se patří.

Obě dívky, Saki a Kaho, které přijaly roli lektorek jsem oblékla do elegantních kimon se symboly jara pro umocnění a přiblížení se k poklidným oslavám nového roku 2020 na druhém konci světa. Kaligrafii, předsevzetí anebo přání zvané kakizome, psala klidnou a soustředěnou rukou slečna Kaho, kterou po společném psaní návštěvníků akce vystřídala v tradiční disciplíně Saki s čajovým obřadem. Dopřáli jsme si jednu z ušlechtilých chutí zeleného čaje matcha ve společnosti linecké myšky (ねずみ), drážďanské pusinky a origami jeřába pro štěstí a dlouhověkost, které byly podávány jako wagashi. 

Psaní kakizome je tradičním japonským zvykem. Kaligrafie se píše na dlouhé papíry nebo klasické B4. Tematicky si lidé vybírají přání anebo předsevzetí. Píše se ve školách první den po novoročních prázdninách, žáci a studenti se shromáždí v tělocvičně. Dospělí se podle libosti můžou účastnit vybraného turnaje v psaní. Doma si kakizome vyvěsíte na viditelné místo a 15. ledna se obřadně spálí na otevřeném ohni zvaném dontojaku, kterým oficiálně končí novoroční oslavy.
Ráda bych jako pořadatelka akce společně s japonskými dívkami a týmem spolupracující rodiny moc poděkovala za nadšený obdiv milých návštěvníků. Děkujeme moc! Akce se povedla a těšíme se na další setkání! Koncem ledna 2020 nás čekají TŘI PŘÁTELÉ ZIMY A NEZUMI (krysa) - tradiční tušová malba sumi-e (28. 1. 2020 / úterý od 10:00 - 13:00 v PPPUK Teplice - přihlášky na www.nanahana.cz včetně upoutávek na další japonské malování).
Těším se na setkání a děkuji!  Radka Müllerová  

Více fotografií: https://photos.app.goo.gl/tfwviMY6GLb7tBvc8  

謹賀新年 2020
PRVNÍ NOVOROČNÍ ČAJ A PŘÁNÍ / KAKIZOME  
REGIONÁLNÍ KNIHOVNA TEPLICE
sobota 4. 1. 2020
První novoroční čaj matcha s ukázkou čajového obřadu a kaligrafií novoročního přání - kakizome pro rok 2020.


12/2015 A jak vypadají novoroční oslavy přímo v Japanu...